Jak snížit riziko vzniku zubního kamene u dětí

Proč je zubní kámen tak nebezpečný?

Znáte to. To je ten pocit, když jste právě vzali Kristýnu nebo Radka od zubaře a už zase slyšíte ten drsný zvuk slov: "zubní kámen." Odvedli jsme tolik úsilí, abychom jim zajistili ty nejlepší ústní hygienu, a přesto se zubní kámen stále opět objevuje. Ale proč je to tak důležité?

Pravda je, že zubní kámen může být nejen nepříjemný, ale také velmi nebezpečný pro zdraví vašich dětí. Jak se usazuje na zubech, vytváří tvrdý povlak, který je velmi obtížné odstranit. Tento povlak může vést k zánětům dásní, zkažení zubů a nakonec i ke ztrátě zubů. To je důvod, proč je tak důležité učit naše děti jak snižovat riziko vzniku zubního kamene.

Účinné čištění zubů jako první linie obrany

První a pravděpodobně nejdůležitější krok k předejití vzniku zubního kamene je správné čištění zubů. Naše děti by měly čistit své zuby minimálně dvakrát denně a používat správnou techniku. S Ráďou máme takový malý rituál. Chodíme do koupelny, zapneme muziku a čistíme si zuby v rytmu hitů 80. let. Mohu vám říci, že to udělá z čištění zubů hned větší zábavu!

Můj tip je nechat děti čistit zuby nejméně dvě minuty. Školní věk je ideální pro zavedení dentálních nití a ústních vod, které pomáhají dosáhnout těch míst, na která kartáček nedosáhne.

Prevence přes výživu - vyhýbání se sladkostem a sodovkám

Znáte ten pocit, když vaše dítě zhlédne sladkost, a jeho oči začnou jiskřit jako tisíc ohňostrojů na Silvestra? No samozřejmě, že víte! Ale jako rodiče víme také, jaké může mít konzumace sladkostí dlouhodobé důsledky pro zdraví zubů našich dětí.

Radím dětem nejen omezit sladkosti a sodovky, ale také se snažím omezit konzumaci potravin, které jsou vysoko na škrob, jako je chléb a těstoviny. Tato potravina se může lepit na zuby a tvořit ten nepříjemný plak, který je předchůdcem zubního kamene.

Pravidelné návštěvy zubaře pro kontrolu

Kdo z nás se těší na návštěvu zubaře? Já určitě ne! Ale vím také, jak je důležité pravidelné odborné čištění a kontrola zdraví úst. Talčítkem je včasná diagnostika, kdy můžeme předejít tvoření zubního kamene a pravidelné kontroly jsou k tomu nejlepší.

Radím, abychom brali naše kiddos na pravidelné kontroly u zubaře, alespoň jednou za šest měsíců. Zubaři jsou odborníci na odstraňování zubních kamenných povlaků, které se mohou tvořit i přes pečlivou ústní hygienu.

Závěrem - malé kroky vedou k velkým výsledkům

Zubní kámen není nic příjemného a jako rodič musím udělat maximum, abych chránil ústa a zuby mých dětí. Nemusíte své děti zahrnovat informacemi o kořenových kanálcích a extrakci zubů. Ale je důležité naučit je, co mohou dělat, aby předstihly vznik zubního kamene.

Takže nezapomeňte, čistěte si zuby dvakrát denně, omezte sladkosti a pravidelně navštěvujte zubaře. A pamatujte - každý malý krok vede k velkému výsledku. A na konci dne, ten nejkrásnější úsměv na světě stojí za to.