Pískování zubů: Jak to může pomoci při léčení zubních problémů

Proč je pískování zubů důležité?

V dnešním hektickém světě máme tendenci přehlížet mnoho věcí, které by měly být pro nás prioritou. Jednou z nich je péče o naše zuby. Bylo zjištěno, že pískování zubů může být skutečně užitečnou metodou v boji proti zubnímu kazu a parodontitidě, což jsou dvě z nejčastějších zubních problémů, kterými lidé trpí.

Možná si říkáte: "Radko, jsi bláznivá, my jako dospělí pískujeme zuby?" Ano, děti pískují své malé plastové zuby v koupelně, ale věděli jste, že je to také metoda léčby pro nás dospělé? Pískování zubů je postup, který se používá k odstranění zubního plaku a zbytků jídla z našich zubů. Je to podobné jako když si čistíte zuby, ale je to mnohem intenzivnější. Je to jako jezdit na vysokorychlostní vlak proti zubním problémům!

Co je pískování zubů?

Přiznám se, že když mi můj milý manžel Roman poprvé zmínil pískování zubů, měla jsem na mysli obrázky lidí, kteří své zuby skutečně pískují jako desku na surfování. Ale jak se ukázalo, je to mnohem méně dramatické (a mnohem méně bolestivé) než jsem dříve předpokládala.

Pískování zubů nebo také známý pod odborným názvem Air-flow je procedura, která odstraňuje zubní plak a zbytky jídla z povrchu zubů. Je to jako hluboké čištění pro vaše zuby! Tento postup je zvláště vhodný pro ty z nás, kteří trpí zubním kazem nebo parodontitidou. Pískování zubů je také skvělý způsob, jak odstranit skvrny a zabarvení, které se mohou nahromadit na zubech v průběhu času.

Výhody pískování zubů

Možná se ptáte, proč bych měla zvolit pískování zubů před jinými metodami čištění zubů? No, existuje několik důvodů, proč pískování zubů může být pro vás tou nejlepší volbou.

První je, že pískování zubů je opravdu důkladné. Když jste na to tak zvyklí, že si čistíte zuby každý den, může se zdát, jako byste měli své zuby výborně vyčištěné, ale ve skutečnosti může řada bakterií a jiných škodlivých mikroorganismů zůstat na místech, kterých se ani nejlepší zubní kartáček nedokáže dotknout. Pískování zubů vám může pomoci dosáhnout těchto těžko přístupných míst a odstranit z nich všechny nežádoucí bakterie.

Proces pískování zubů

Pískování zubů může být provedeno většinou zubních hygienistek a postup je celkem jednoduchý a přímý. Proces začíná tím, že hygienistka použije speciální nástroj, který stříká směs vody, vzduchu a jemného prášku na povrch zubů. Tato směs je pak otírána na zuby, což pomáhá odstranit plak a zbytky jídla. Zuby se poté očistí vodou a na konec se na zuby nanese fluoridový gel pro další ochranu. Celý proces trvá obvykle asi 30 minut.

Péče po pískování zubů

Možná si myslíte, že po pískování zubů můžete jít a hned si dát kousat do hranolky, ale opak je pravdou. Jakékoliv čištění zubů, včetně pískování, může zanechat zuby trochu citlivé. Jemná strava v prvních několika hodinách po zákroku může pomoci tuto citlivost zvládnout.

Radím také v prvním dni po zákroku zdržet se červeného vína, kávy a čaje. Ty mohou totiž způsobit rychlé zabarvení zubů a my přece chceme uchovat ten krásný bělý úsměv, že?

Překonání strachu

Mnozí z nás také trpí nějakou formou zubní fobie, která může být spojena s nepříjemnými zkušenostmi z minulosti. Pokud patříte mezi ty, kteří se bojí i zmínky o zubaři, nezoufejte. Zkuste si představit, že to pískování je jako jemné masírování zubů. Má to ten samý uklidňující efekt. Na konci se vám odmění krásným a zdravým úsměvem, který stojí za to!

Ať už máte jakékoliv obavy nebo nejistoty, pamatujte, že péče o naše zuby je nezbytným krokem k našemu celkovému zdraví a pohodě. Kočičí úsměv a zdravé zuby nabízí mnohem více než jen estetický vzhled – jsou to také indikátory našeho interního zdraví. Koneckonců, kdo by nechtěl, aby měl jeho úsměv hollywoodskou bělost jako z billboardu?