Názvy jednotlivých zubů: Co by měli vědět všichni rodiče

Úvod do stomatologie pro rodiče

Jak známý klasik jednou zazpíval: "Hoří, hoří můj dům, hoří, hoří má stáj, na zuby si vezmu prádlo a půjdu bydlet k mámě." Zřejmě se to netýká jen zubářů, které bychom chtěli, aby byli blízko, pokud by někdy došlo k takovým krizovým situacím, ale také o tom, jak se starat o naše zuby a zuby našich dětí. A protože zuby jsou tak důležité, rozhodl jsem se sepsat detailní průvodce názvy jednotlivých zubů pro rodiče!

Zubařská abeceda aneb Co to znamená

Jestli jste někdy vzali své dítě k zubaři a cítili jste se zmateni z jeho odborného žargonu, nejste sami. Ale netrapte se, vysvětlím vám to. Každý zub má svůj název a pořadové číslo. Když zubař hovoří o zubu "2.6", myslí tím šestý zub ve druhém čtverci, což je první horní stolička. Zub číslo "1.1" je první zub v prvním čtverci, což je horní středový řezák. A tak dál.

Stoličky, řezáky, špičáky: Rozdělení zubů

V jedné dospělé lidské tlamě najdeme 32 zubů, rozdělených do čtyř "čtverců". V každém čtverci máme dva řezáky, jedný špičák, dvě přední stoličky a tři zadní stoličky. U dětí to je trochu jiné, protože mléčné zuby jsou jen 20 a stoličky se tam ještě nevyskytují.

Řezáky

Řezáky jsou ty rovné, ostré zuby, které máte hned za rty. Jsou určené k řezání potravy, jak už název napovídá. Jejich úkolem je oddělit kousky jídla, které pak můžeme snadno polykat.

Špičáky

Špičáky jsou zuby, které následují po řezácích. Jsou to zuby s ostrými hroty, které jsou ideální k trhání potravy. U některých druhů zvířat jsou špičáky výrazně delší a slouží i pro obranu. Pokud byste chtěli upíru udělat radost, mluvím o těchto zvýrazněných špičácích.

Stoličky

A konečně, stoličky jsou ty velké zuby v zadní části naší tlamy. Ty slouží k drcení a mletí potravy. Jsou to naši hlavní pracovní koně, pokud jde o stravu. Jsou to také zuby, které vyrůstají poslední a někdy mohou způsobovat problémy - pokud máte někdy potíže se zubem moudrosti, víte, o čem mluvím.

Péče o zuby od malička

Zdá se, že by péče o zuby měla být jasná. Kartáčky, pasta, vyplachování. Ale co když vám řeknu, že toho je trochu více? Správná péče o zuby začíná už od prvního vyrůstajícího zubu. Existují speciální kartáčky pro dětské zuby, které jsou měkčí a menší. A vy si můžete také začít všímat, jak se vytváří bitevní pole v ústech vašeho dítěte, když vyrůstají nové zuby.

Od mléčných zubů k trvalým zubům

Dětské mléčné zuby nejsou jen dočasné náhrady za permanentní zuby. Mléčné zuby zastávají místo pro trvalé zuby a pomáhají dětem naučit se, jak jíst pevnou potravu a také jak správně mluvit. Mléčné zuby jsou důležitou součástí vývoje každého dítěte a jejich zdraví by mělo být prioritou pro všechny rodiče.

Zub a duše

A jak řekl moudrý dědeček: "Synku, zuby jsou zrcadlem duše". Podle stavu našich zubů mohou lidé hodně odhadnout o našem zdraví a životním stylu. Nejenže zdravé zuby znamenají, že jíme zdravě a pečujeme o naše tělo, ale také ovlivňují naše sebevědomí a to, jak se cítíme ohledně našeho vzhledu. Takže přátelé, dejte si na své zuby pozor a učte své děti, jak to udělat taky!

Být rodičem je úžasný a zároveň výzvou. Ale s trochou vědomostí a přípravy může být péče o zuby vašeho dítěte jednoduchá a efektivní. Vzpomeňte si, že tento průvodce je jen začátek – pokud máte jakékoliv obavy o zdraví zubů vašeho dítěte, měli byste hned kontaktovat zubaře.