Zkušenosti pacientů s fazetami na křivé zuby

Úsměv jako nový parník? To je možné!

Bez ohledu na to, kolik máte let, je vždy úžasné, když se nemusíte stydět otevřít ústa a předvést svůj úsměv. Ale co když se za svými zuby stydíte? Když jsou zkřivené, překryté nebo roztříštěné? No, já jsem vám právě napsala příběh mé dcery Elišky.

Eliška se vždy styděla za své křivé zuby. Byla ještě na střední škole, kdy jsem ji poprvé vzala na zubaře se záměrem se dozvědět více o ortodontickém ošetření. Ale bohužel, náš rodinný zubař nám řekl, že Eliška by musela nosit rovnátka téměř dva roky. To byla délka času, kterou jsme ani jedna nebyla ochotná přijmout.

Pak jsme se tedy dozvěděly o fazetách. Fazety jsou tenké plátky porcelánu nebo kompozitu, které zubní lékař připevňuje na přední stranu zubů, čímž vytváří dokonalý a přirozeně vypadající úsměv. Fazety mohou trvale zlepšit vzhled zubů a vystaví je mnohem menšímu riziku poškození než rovnátka.

Možnosti fazet pro křivé zuby

Následně jsme navštívily několik zubařů a poradily se o možnostech fazet pro Elišku. Každý z nich nám vysvětlil, že fazety mohou skutečně pomoci zlepšit vzhled jejích zubů a že dosáhnou rychlých výsledků. Byli jsme nadšení, ale chtěli jsme vědět více, proto jsem se rozhodla napsat tento náš zážitek a doufám, že pomůže dalším lidem, kteří jsou v podobné situaci jako my.

První věcí, kterou jsme se o fazetách dozvěděli, bylo to, že jsou dostupné ve dvou materiálech: porcelánu a kompozitu. Porcelánové fazety jsou výběr pro ty, kteří si chtějí rovnou úsměv užít po delší dobu, protože jsou odolnější a déle vydrží.

Kompozitní fazety na druhé straně jsou levnější a lékař je může připevnit během jedné návštěvy. Ale zvážit je třeba to, že kompozitní fazety nemusí vypadat tak moderně a často vyžadují častější údržbu než porcelánové fazety.

Proces aplikace fazet - co očekávat

Abychom lépe pochopili, jak funguje proces aplikace fazet, navštívily jsme několik zubních klinik, kde nám zubaři vysvětlili, jak se fazety aplikují. Bylo velmi zajímavé sledovat, jak se Eliščin úsměv mění přímo před našima očima.

Prosím, nebojte se, nejde o operaci ani o něco bolestivého. Sednete si do zubního křesla, zubař vám aplikuje místní anestezii, čímž vás učiní necitlivými v oblasti, kde budou fazety připevněny. Poté zubař pomocí speciálního nástroje otře část zubní skloviny na přední straně zubů, aby vytvořil prostor pro fazety. Až poté zubař fazety připevní na zuby.

Pokud si myslíte, že tento proces zní složitě, věřte, že to tak není. Vše trvá jen několik hodin a výsledek se skutečně vyplatí.

Před a po: Výsledky tratmentu fazetami

Než jsme se rozhodli pro fazety, pořídily jsme fotografie Eliščiných zubů. Byla to skvělá příležitost vidět, jak daleko jsme došly. Eliška nyní bez zaváhání ukazuje svůj nový úsměv a komentuje, jak fantastický je pocit, mít rovné zuby bez rovnátek.

S fazetami bylo Elišce poskytnuto nové sebevědomí a sebeúcta. Nové sebevědomí má také pozitivní dopad na její přístup k ostatním lidem. Fazety pro ni byly opravdu reálným zlepšením.

Nezapomeňte, že ne každé rozhodnutí pro fazety je stejné. Každý má individuální potřeby a cíle, a proto je nezbytné, aby vaše rozhodnutí bylo založeno na důkladné konzultaci se zubním lékařem a na pochopení, co od procesu můžete očekávat.

Předtím, než se rozhodnete pro tuto proceduru, doporučovala bych vám diskutovat o možnosti fazet s vašim stomatologem nebo ortodontem. Připravte se na sérii návštěv, během kterých vám zubař odpoví na vaše otázky a vysvětlí vám detailně celý proces.

Doufám, že byl tento článek o zkušenostech s fazetami pro vás informativní a pomohl vám udělat informované rozhodnutí. Pamatujte, že s celou řadou dostupných možností opravdu není důvod být se svým úsměvem nespokojen.