Kdy je čas změnit implantáty? Kompletní průvodce

Kdy je potřeba měnit prsní implantáty?

Většina žen s prsními implantáty se dříve či později dostane k otázce, kdy implantáty vyměnit. Obecně platí, že prsní implantáty nejsou navrženy jako doživotní řešení a jejich výměna může být nutná z různých důvodů. Předními příčinami jsou komplikace, jako je kapsová kontraktura, která způsobuje, že prsa s implantáty tvrdnou a mění tvar nebo polohu. Dalším důvodem může být únik silikonového gelu z implantátu, který může vést k lokálním zánětům a nepohodlí.

Průměrná životnost prsních implantátů se pohybuje mezi 10 až 20 lety, ale každý případ je individuální. Pro mnoho žen může být důvodem pro výměnu touha po změně velikosti nebo tvaru prsou, což může souviset s osobními preferencemi nebo změnami v těle, jako je těhotenství, kojení nebo výrazná změna hmotnosti.

Proces výměny implantátů a co čekat

Proces výměny prsních implantátů je podobný procesu jejich původního umístění. Většinou se provádí pod celkovou anestézií a trvá 1-2 hodiny. Chirurg odstraní staré implantáty, případně upraví kapsu v prsním svalu a umístí nové implantáty. Oněch 10 až 20 let zmiňovaná životnost je také dobrým oknem pro pravidelné kontroly u vašeho plastického chirurga.

Po výměně implantátů je obvyklé, že se objeví otoky a modřiny, ale ty by měly zmizet během několika týdnů. Závažné komplikace jsou vzácné, ale je důležité sledovat jakékoli změny a konzultovat je s lékařem. V rámci péče je rovněž klíčové dodržovat pokyny lékaře, co se týče odpočinku a fyzické aktivity.