Jak si vyčistit zuby bez pasty?

Proč čistit zuby bez pasty

Někdy se stane, že si chcete vyčistit zuby a zjistíte, že vám došla pasta. Ano, je to ten nepříjemný pocit, když vstoupíte do koupelny s předpokladem, že vaše rutina bude jako vždy, a poté náhle zjistíte, že došlo k neočekávanému zvratu. Nebo možná hledáte přirozenější alternativy k čištění zubů, které neobsahují chemické látky obsažené v běžných zubních pastách? Ať už je důvod jakýkoli, vězte, že vyčištění zubů i bez pasty je možné a já vám nyní ukážu jak!

Domácí zubní pasta: Ne, nepotřebujete chemický laboratoř

Tak, nejprve bych se rada podělila o způsob, jak si vytvořit vlastní domácí zubní pastu. Možná si říkáte: "Veronika, já nejsem chemik, nemám laboratoř v suterénu a hlavně, chtěla jsem si jeto vyčistit zuby, ne vyrábět pastu!" To je v pořádku, nemusíte mít ani laboratoř, ani vědecký titul, abyste si vytvořili vlastní zubní pastu. Stačí jen pár přirozených ingrediencí, které s největší pravděpodobností máte už doma. Jednou z možností je příprava pasty z kokosového oleje, sodné bicarbony a několika kapek esenciálního oleje pro chuť. Pokud máte nějaké starosti s tímto receptem, tady jsou některé podrobnosti:

  • Sodná bicarbona je skvělá pro bělení zubů a absorbování nežádoucích pachů.
  • Kokosový olej má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají chránit vaše dásně.
  • Esenciální oleje nedodávají jen příjemnou chuť, ale některé z nich, jako třeba mátový, mají i antibakteriální účinky.

A mimochodem, pokud nejste příznivcem DIY projektů a raději byste použili něco, co si můžete koupit, je na trhu k dostání řada přírodních zubních past. Pouze si ověřte jejich složení a certifikace!

Použití jedlé sody

Někteří lidé se mohou obávat použití sodné bicarbony na zuby, protože slýchávají, že je to abrazivní. Ale sodná bicarbona je v podstatě velmi jemný abrazivní materiál, který je dokonce mnohem jemnější než jiné abrazivy, které se běžně používají v zubních pastách. Jistě, pokud byste ji používali každý den po dlouhou dobu, mohl by to na vaše zuby mít nějaký dopad. Ale pokud nechcete použít zubní pastu a potřebujete něco rychlého a efektivního, pak je jedlá soda skvělou volbou.

Zubní nitě a kartáčky

Zubní nitě a kartáčky jsou stejně důležité jako sama pasta. Možná jste si nevšimli, ale na zubní pastě je napsáno něco jako: „Pomáhá odstraňovat plak a zbytky jídla“. To znamená, že část práce, kterou pasta dělá, můžeme udělat sami. Pokud si vyčistíte zuby jen vodou a kartáčkem, pořád to pomáhá. Kartáčování zubů pomáhá odstraňovat plak a zbytky jídla, a pokud to děláte dostatečně dlouho a důkladně, může to být docela účinné.

Čistění zubů potravinami

Určitě jste slyšeli, že některé potraviny mohou být dobré pro čištění zubů, že? Jablečná vláknina například může pomoci odstranit plak a zbytky jídla, zatímco čerstvé mrkve nebo celer mohou pomoci očistit a bělit zuby. Je důležité si pamatovat, že tyto potraviny nebudou schopny nahradit zubní pastu, ale mohou být dobrým doplňkem k vaší rutině čištění zubů. Takže pokud se někdy ocitnete bez zubní pasty, není důvod k panice - jen si připravte nějaké zdravé jídlo!

Nakonec bych vám chtěla povědět úsměvnou historku z mého dětství. Mám bratra, který je o pár let starší a jako malý ho fascinovala chemie. Jednou mi namluvil, že nejlepší způsob jak si vyčistit zuby je, když si je před tím vytrhnu. Prý pak nebudu mít úplně nic co bych si musela čistit. To se umínností čtyřleté holčičky bere jako vážný návrh a tak jsem si strhla první, co mi pod ruku přišlo. Byl to zdravý, ničím nepostižený mléčný zub. Bratr se tomu doteď směje a já se od té doby raději držím ověřených metod.

Užijte si čištění zubů, ať už je to jakýmkoli způsobem. A pamatujte, pokud jste bez pasty, nejste bez možností!