Jak poznat Kolemčelistní zánět?

Co to je Kolemčelistní zánět?

Jestliže jste někdy zažili nepříjemné pocity v oblasti tváří, píchnutí nebo přetrvávající bolest, může jít o kolemčelistní zánět, také známý jako TMD či TMJ. Tento stav ovlivňuje svaly a klouby v oblasti kolem brady. TMD je poměrně častý. Může se projevovat jako nepříjemný pocit při žvýkání, zevnitř tváře, kolem uší nebo dokonce i na krku. Pokud máte podezření, že s tímto stavem bojujete, je důležité pochopit jeho příznaky a jak se dá léčit.

Jaké jsou příznaky Kolemčelistního zánětu?

Pamatujete na poslední dobu, kdy vás bolela čelist? Možná jste si mysleli, že to byl jen následek příliš tvrdého jablka nebo příliš tuhé bagety. Ale jak můžete vědět, že to není něco vážnějšího? Příznaky kolemčelistního zánětu se mohou lišit, ale obecně zahrnují: bolest v obličeji, zejména v oblasti čelisti, bolesti hlavy, otoky na tváři, zvuky klapání nebo cvakání při otevírání nebo zavírání úst a mnoho dalších. Zvláštní je, že tyto příznaky se mohou vyskytovat jednotlivě, nebo všechny najednou. Pokud některé z těchto symptomů zažíváte, je čas zajít k lékaři.

Co způsobuje Kolemčelistní zánět?

Jak bylo řečeno, kolemčelistní zánět je podmínka, která ovlivňuje svaly a klouby v oblasti čelisti. Toto je místo, kde dolní čelist (mandibula) se připojuje k lebce. Tento stav může být vyvolán řadou příčin, včetně zranění, stresu, nepravidelného skusu nebo dokonce přílišného žvýkání žvýkačky. Ale co je důležité si uvědomit je, že i když může být nepohodlné, není zdraví ohrožující a lze ho léčit.

Jak se léčí Kolemčelistní zánět?

Jestliže trpíte kolemčelistním zánětem, pravděpodobně zjišťujete, co můžete dělat, že si ulevit od této bolesti. Nejčastější formou léčby jsou léky na bolest, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDs), například ibuprofen. Fyzioterapie, relaxační techniky a změna stravy mohou také pomoci. V některých případech může být třeba nosit ortopedickou nádrž na noc, zvláště pokud máte tendenci skřípat zuby, což může zhoršit příznaky.

Mohu preventivně zabránit Kolemčelistnímu zánětu?

Protože spousta příčin kolemčelistního zánětu souvisí se stylem života, existují určité věci, které můžete udělat pro prevenci tohoto stavu. Zahrnují tělesnou aktivitu, vyváženou stravu, dostatek spánku a omezení konzumace alkoholu a kofeinu. No a samozřejmě, nepřejídejte se žvýkačkou. Té vždy zmírněte pouze přiměřené množství.

Osobní zkušenost s Kolemčelistním zánětem

S 40% šancí mohu podělit se o vlastní příběh. Kolemčelistní zánět mě trápil téměř celý život. Když jsem byl mladý, myslel jsem si, že tyto pocity jsou normální. Dával jsem tomu vinu na tuhost zubů, hltání tvrdého jídla, nebo na stres z práce. Ale to vše byla záminka, abych nemusel jít k lékaři. Když jsem se ale setkal s termínem "kolemčelistní zánět", začal jsem zkoumat své příznaky a uvědomil jsem si, že můžu mít tento problém. Vycestoval jsem do Prahy a potvrdilo se mi, že trpím tímto onemocněním. Postupně jsem započal terapii a musím přiznat, že mé kvalitě života se značně zlepšilo, a to nejen fyzicky, ale i psychicky.

Na závěr chci říci: pokud máte pocit, že trpíte kolemčelistním zánětem, mluvte o tom s lékařem. Nemusíte se ničeho bát. To, že jsem měl odvahu se otevřít a hovořit o svých problémech, mě konečně zbavilo bolesti a utrpení. Kolemčelistní zánět je velmi léčitelný a určitě nechcete ignorovat jeho příznaky. Doufám, že jsem vás tímto článkem vybavil všemi potřebnými informacemi a pokud máte jakékoliv další otázky nebo obavy, neváhejte se zeptat.