Jak se postarat o citlivé zuby po bělení: Praktické tipy a rady

Proč bělení zubů může způsobit citlivost

Možná to znáte - odhodlání pro zářivý úsměv vede k rozhodnutí pro bělení zubů, a pak najednou, místo širokého úsměvu, sebou škubneme při každém doušku studené vody nebo hltu horké kávy. Ale proč vlastně může bělení zubů způsobit citlivost? No, jednoduše proto, že při bělení působíme na zubní sklovinu různými chemickými látkami, které mohou zvýšit propustnost této skloviny - a to někdy není úplně příjemné. Bělící gely obsahují peroxid vodíku nebo karbamid peroxid, které pronikají do skloviny a zbavují zuby nežádoucích pigmentací. No a při tomto procesu mohou zubní kanálky trochu „vyschnout“, a my pak pociťujeme tu známou citlivost na teplé či studené podněty. Takže když si příště dáte to křupavé jablko, mohl by to být trochu oříšek.

Prevence citlivosti před bělením

Předtím, než se pustíme do bělení, je dobré myslet i na prevenci citlivosti. A jak na to? Existuje celá řada opatření. Začněme třeba s tím, že si můžeme dopřát zubní pasty pro citlivé zuby, které posilují sklovinu a snižují citlivost zubů. Je také dobré vyhýbat se extrémním teplotám jídel a nápojů, protože právě ty mohou citlivost ještě zvýšit. A netřeba říkat, že pravidelné návštěvy u zubaře mohou pomoci odhalit a včas řešit případné problémy, které by mohly bělení komplikovat. A když už jsem u toho - zubař může být taky ten pravý, kdo vám doporučí nejvhodnější metodu bělení právě pro vaše zuby. Nezapomeňme, že každý z nás je originál, a co vyhovuje jednomu, nemusí být to pravé ořechové pro druhého.

Domácí péče o citlivé zuby po bělení

Po bělení si zuby zaslouží extra péči - jak taková péče vypadá? Drobné změny v naší každodenní rutině můžeme udělat již výběrem zubní pasty s nižší abrazivitou nebo obsahem látek zmírňujících citlivost. Samozřejmě, opatrný by měl být i výběr zubního kartáčku - jemné štětiny jsou v této situaci vaším nejlepším přítelem. Potom je to i technika čištění zubů – je třeba být šetrný a důkladný zároveň. Myslete na to, že přílišné škrábání by sklovinu mohlo ještě více podráždit. A pak tu máme ještě ústní vody a speciální gely, které jsou jako balzám pro citlivé zuby po bělení. Jsem si jistá, že každý z vás si najde tu svou cestičku k domácí péči, která mu bude vyhovovat, tak jako můj pes Max málokdy ustoupí od své osvědčené trasy za schůdkami, kde má uložené svoje oblíbené hračky.

Co jíst a čemu se vyhnout, když trpíte citlivostí po bělení

Jídelníček může mít také velký vliv na citlivost zubů po bělení. Pokud patříte mezi milovníky ledových nápojů či parních polévek, asi vás teď čeká malá odmlka. Potraviny s extrémními teplotami mohou citlivost zubů ještě zesílit. Nepřítelem číslo jedna jsou kyselé potraviny a nápoje – limonády, citrusové šťávy, ocot, ano, i to dobré víno. V tuto chvíli je lepší omezit jejich konzumaci na minimum, abyste si mohli svůj bílý úsměv užít bez nepříjemného mravenčení v zubech. A co naopak vřele doporučuji, jsou potraviny bohaté na vápník – mléčné produkty a listovou zeleninu. Ty pomáhají remineralizovat sklovinu a snižovat citlivost. No a kdo by nechtěl malý dárek ve formě sýra nebo jogurtu ke svému filmovému večeru, že ano?

Profesionální postupy proti citlivosti

Když domácí metody nestačí, je na čase vyhledat profesionální pomoc. Vaším společníkem může být zubař nebo dentální hygienik, který vám může nabídnout řadu postupů a přípravků, jak se citlivosti po bělení zbavit. Fluoridace, speciální laky na zuby nebo třeba laserová terapie jsou na seznamu možností. Tyto postupy mají výhodu nejen v rychlém účinku, ale i v dlouhotrvající ochraně vašich zubů. A nebojte se, nemusí to být vždy spojené s velkými výdaji. Někdy stačí jedna návštěva, a máte o starost méně. Je to jako s vyměním zimních pneumatik za letní - jednou za čas to prostě musíte udělat, abyste byli v bezpečí a mohli bez obav dát Maxovi ten nejdéle házený míček.

Zkušenosti a tipy od reálných lidí

No a co by to bylo za článek bez skutečných zkušeností a tipů od lidí, kteří si prošli tím samým. Já sama jsem po bělení musela na chvíli zanechat za sebou ledovou kávu, která je obvykle mým oblíbeným letním osvěžením. Místo toho jsem si dopřávala teplý bylinkový čaj, který mi zuby nijak nezatěžoval. A co ještě mohu doporučit z vlastní zkušenosti? Udělejte si čas na relax – stres totiž může citlivost zvýšit. Beru to tak, že když mám chvíli pro sebe, ráda si přečtu knihu nebo se věnuji józe, přičemž se samozřejmě snažím, aby mi Max právě v tu chvíli neukradl ponožku. Od přátel vím, že jim pomohlo promasírování dásní nebo žvýkání žvýkaček bez cukru. Každopádně, pokud máte vlastní zkušenosti a nápady, jak zvládnout citlivost zubů po bělení, podělte se o ně. Například v komentářích pod tímto článkem - třeba společně všechny potíže překonáme.