Fixní rovnátka: Jak to funguje?

Úvod do světa fixních rovnátek

Jako tátka malého Matouše a majitel našeho rozkošného psa Medvídka, se často dostávám do situací, kdy mě obojí něčemu novému naučí. Jako to bylo naposledy, když mě můj syn přiměl zkoumat svět fixních rovnátek. A dovolte mi říci, že to byla docela jízda, ale nakonec docela zábavná.

Abych byl upřímný, když jde o rovnátka, většina z nás si představí něco, co nás značně děsí. Myslím tím ta strašidelná ocelová konstrukce, kterou musí nosit dospívající. Ale s rozvojem technologie, dnešní fixní rovnátka jsou už víc než jen 'kousky železa' ve vaší pusince. Spíše než na ně pohlížet jako na nutné zlo, které musíme snést, proč se na ně raději nepodívat jako na cestu k úžasnému úsměvu?

Představujeme fixní rovnátka: Jak fungují?

Fixní rovnátka jsou ortodontickým zařízením, které se používá k narovnání a přizpůsobení zubů, v zásadě k vylepšení úsměvu a zdraví úst. Jsou složeny z kovových či keramických „slotů“, drátků a gumiček. Sloty jsou přilepeny na zuby a drátky jsou pak provléknuty těmito sloty. Gumičky pak drží drátky na svém místě. Toto zařízení pak pomalu a postupně tlačí zuby do správné polohy.

A co je nejlepší? Nejlepší je, že dokážou opravit široký rozsah problémů s vašimi zuby, jako jsou předkusy, zkřížené skusy, diastémy, přeplnění a mnoho dalších. A přestože mohou být trochu nepohodlné (žádné překvapení tam, že?), mohu vám z vlastní zkušenosti říci, že výsledky stojí za to!

Typy fixních rovnátek

Nyní, když máte představu, jak fungují fixní rovnátka, pojďme se podívat na různé typy, které jsou k dispozici na trhu - a věřte mi, je jich hodně!

Fixní rovnátka mohou být z kovu, keramiky, kompozitu nebo kombinace těchto materiálů. Metalická rovnátka jsou ta nejtradičnější a nejčastější, zatímco keramická a kompozitní rovnátka jsou méně viditelné, ale mohou být dražší. V poslední době se stávají stále oblíbenějšími rovněž fixní rovnátka s průhlednými lištami, tzv. estetická rovnátka.

Proces instalace fixních rovnátek

Instalace rovnátek není tak strašidelná, jak by se mohlo zdát. Nejprve si ortodont musí prohlédnout vaše zuby a stanovit nejlepší způsob léčby. Poté, co jsou rovnátka připravena, jsou pečlivě přilepeny na každý zub. Drát je pak provléknut skrze sloty a upevněn pomocí malých gumiček. Jistě, může to být trochu nepohodlné, ale nepanikařte! Po pár dnech si na rovnátka zvyknete.

Návštěvy u ortodonta jsou pak nutné každé 2-6 týdny, aby mohl kontrolovat průběh léčby a případně upravit napětí drátu. A věřte mi, že je to báječný pocit vidět, jak se vaše zuby po každé návštěvě stávají rovnějšími a rovnějšími.

Jak se starat o fixní rovnátka

Takže jste dostali svoje nové rovnátka a teď se snažíte zjistit, jak se o ně správně starat? No, jsem tady, abych vám pomohl.

Péče o rovnátka je základem pro zajištění správného a rychlého průběhu léčby. Čištění zubů by mělo být vaší hlavní prioritou. Používání mezizubních kartáčků je způsob, jak důkladně vyčistit prostory mezi sloty rovnátek. Doporučuje se také pravidelně používat ústní vodu a zubní nit.

Co očekávat po instalaci fixních rovnátek

Rozhodli jste se pro rovnátka a právě jste je nechali nasadit. Co dál? Prvních několik dní může být trochu nepříjemných. V ústech může být pocit tlaku a citlivost zubů. Toto je zcela normální a je to jen znamení, že rovnátka začala pracovat a posunují vaše zuby do správné polohy.

Můžete cítit také nějakou bolest a nepohodlí. Ale nebojte se, pro tyto případy existují speciální voskové kryty, které lze aplikovat na dráty rovnátek, aby se zabránilo podráždění ústních buněk. Ale pokud bolí moc, neváhejte a navštivte svého ortodonta.

Nasazení fixních rovnátek u dětí

Mnoho rodičů se ptá, kdy je nejlepší doba pro nasazení fixních rovnátek u dětí. Pravda je taková, že neexistuje přesný věk. Záleží na individuálních potřebách vašeho dítěte. Obecně se však doporučuje, aby děti navštívily ortodonta už v raném věku (kolem 7 let), aby mohl posoudit, zda bude potřeba rovnátek v budoucnu.

Tak a je to tady. Doufám, že se vám tento průvodce světem fixních rovnátek líbil a že vám pomohl lépe pochopit, jak fungují. Myslím, že je čas, abych se vrátil k Medvídkovi a Matoušovi. Až budu zase mít chvíli, tak se těším na další blogový příspěvek!