Celokeramické fazety: Jak se rozhodnout, jestli jsou pro vás

Celokeramické fazety: Co to jsou?

Není to tak dlouho, co se Matouš rozhodl rozbít mou oblíbenou keramickou vázu. Jsem si jistý, že většina z vás v té chvíli řekla: "Vítej v klube, Viktore!" A je pravda, keramický materiál je krásný, ale zároveň křehký. To je ale jiná keramika, než je ta, z níž se vyrábějí celokeramické fazety do našich úst.

Člověk by si mohl myslet, jak je to možné, že keramický materiál, který se tak snadno rozbije, může držet v našich ústech i při takové síle, jakou vyvineme při kousání. A to je zajímavé na tomto materiálu. Celokeramické fazety jsou vyráběny ze speciální vysoce pevné keramiky, která je navíc esteticky velmi přitažlivá.

Kdy jsou celokeramické fazety vhodné?

Tak jste se rozhodli pročíst tento článek, abyste zjistili, jestli jsou pro vás celokeramické fazety vhodné, že? Není to tak jednoduché, jako se může zdát. Na výběr jsou totiž různé typy keramických faset, takže je důležité znát jejich vlastnosti a využití.

Přestože celokeramické fazety nejsou tak tvrdé jako například diamanty, jsou mnohem pevnější než lidské zuby. Což je dobré, pokud máte zlé skusy, zničené zuby, nebo pokud jste nadměrný bruksistický bruxista (ano, používám tento termín, raději si ho vygooglete).

Jaké jsou výhody a nevýhody?

Výhody celokeramických faset jsou nespočetné, a to doslova. Ale než se do nich pustím, dovolte mi trochu se odchýlit od tématu. Jeden den, když jsem se hrál s Matoušem na šachy (ano, je to pravda, i šestileté děti mohou hrát šachy), přemýšlel jsem, jaký je rozdíl mezi králem a věží. A uvědomil jsem si, že i když král má více možností kam se pohnout, věž je mnohem silnější.

A tak je to i s celokeramickými fasetami. Mají mnoho výhod, ale také několik nevýhod. Mezi jejich výhody patří vysoká pevnost, dlouhá trvanlivost, estetický vzhled nebo minimální poškození při instalaci. Nevýhody? No, je to hlavně jejich cena, která je vyšší než u jiných druhů náhrad.

Je proces náročný?

Abych byl upřímný, každý stomatologický zákrok vyžaduje určitou míru odvahy a úsilí. Ale nemějte strach, proces je jednodušší než si myslíte. Stejně jako když Matouš skládal svůj první puzzle.

Začne to konzultací se stomatologem, který provede potřebné vyšetření a posoudí, zda jsou fazety pro vás vhodné. Pak pokračuje tím, že vám lékař obruší zuby a vezme otisky, které odešle do zubní laboratoře. A nakonec se fazety přichytí na zuby a voilà - máte zcela nový úsměv.

Pro koho jsou celokeramické fazety?

Ne každý je vhodný kandidát na celokeramické fazety. Jsou spíše pro ty, kteří hledají estetické řešení nebo kdo mají poškozené zuby. Nejsou ideální pro ty, kteří mají velmi citlivé nebo slabé zuby. Ale nebojte se, je tu spousta dalších možností, pokud nejste ideální kandidát na fazety.

Kolik to stojí?

Mimochodem, Matouš se mě jednou zeptal, kolik stojí nové PlayStation 5. Povídám mu, že to stojí 499 dolarů. A on na to: "Takže musím ušetřit 499 korun?" Bylo těžké vysvětlit šestiletému dítěti koncept měnových kurzů. A je to podobně obtížné vysvětlit náklady na celokeramické fazety, protože záleží na mnoha faktorech. Ale můžu říci, že může stát tisíce korun za každou jednotlivou fazetu.

Údržba a péče

Znáte to, když koupíte nový telefon a snažíte se o něj pečovat, jako by byl vaše novorozené dítě? No, s celokeramickými fasetami to je podobné. Budete muset dodržovat pravidelnou ústní hygienu a dbát na to, abyste nenarušili jejich tvar nebo strukturu. Ale nebojte se, váš stomatolog vám podá všechny potřebné informace.

A to je vše, co vám mohu říci o celokeramických fasetách. Doufám, že jsem vaše otázky zodpověděl a pomohl vám se rozhodnout, jestli jsou pro vás. Teď, pokud mě omluvíte, jdu hrát s Matoušem Mario Kart. Doufám, že tentokrát nezničí mé oblíbené Joy-Cony.