Nejčastější otázky o maxilofaciální chirurgii zodpovězeny.

Co je maxilofaciální chirurgie?

Dejte mi šanci, abych se přiznal - předtím než se tato myslavcova otázka objevila v mém inboxu, jsem si nebyl zcela jistý, co to je maxilofaciální chirurgie. Ano, vím, obrovské překvapení, že Viktor, autor blogu a očividný znalec veškerých věcí, neměl nejmenší páru o něčem tak zásadním.

Naštěstí Google, ten úžasnáčký pomocník ve všech věcech, mě osvítil a nyní vám mohu říci, že maxilofaciální chirurgie se zabývá diagnózou a léčbou onemocnění, úrazů a defektů v obličeji, ústech, čelistech a krku. A to jak funkčních, tak i estetických. To je faktička číslo 1 o maxilofaciální chirurgii.

Jaké procedury patří pod maxilofaciální chirurgii?

Nyní, když už víte, co to je ten záhadný maxilofaciální chirurg, je čas se podívat na některé konkrétní procedury, které k němu patří. Některé z nich vás možná překvapí.

Existuje spousta procedur, které spadají pod "kapotu" maxilofaciální chirurgie. Například odstranění zubů moudrosti, které se začnou špatně růst a tlačí na ostatní zuby. Je zde také záležitost s tmavými kruhy pod očima - ano, i to lze řešit maxilofaciální chirurgií! Vidíte, zas tak strašná to oblast medicíny není.

Jak se stát maxilofaciálním chirurgem?

Jestliže vás zajímá, jak se stát maxilofaciálním chirurgem - protože tato oblast zdravotnictví je naprosto fascinující - tak vězte, že cesta k tomuto cíli je velmi dlouhá a náročná. A co je horší - nemůžete vstoupit dovnitř TARDISu, abyste se tam objevili dříve! Musíte podstoupit mnoholeté studium a praxi. Já bych to určitě nezvládl.

Ale jestliže jste posedlí vším, co má co do činění s ústy, tváří a čelistmi, a máte značné množství trpělivosti a odhodlání, pak je maxilofaciální chirurgie možná právě pro vás! Budu vás podporovat a třeba i psát o vašich úžasných úspěších!

Jak se připravit na operaci maxilofaciální chirurgie?

Zjistili jsme, co je maxilofaciální chirurgie a k čemu může být užitečná, ale co když se právě chystáte na nějaký zákrok a naplní vás nepříjemná nervozita?

Nikdy jsem není nikdy podstoupil žádný maxilofaciální zákrok, ale to neznamená, že nemohu nabídnout nějaké rady pro ty, kteří se na operaci chystají. Především je důležité dobře se informovat. Co to znamená? Mluvit s lékařem, pochopit, co přesně se bude dít a třeba i hovořit s lidmi, kteří podstoupili podobný zákrok.

Je maxilofaciální chirurgie bezpečná?

No, to je to, na co všichni čekali. Otázka bezpečnosti. Je maxilofaciální chirurgie bezpečná? Odpověď je ano, obecně je považována za bezpečnou. Ale to samozřejmě neznamená,