Jak si můžete dovolit zubní implantáty: Skryté náklady a možnosti financování

Úvod do světa zubních implantátů

Máte-li někdy pocit, že vaše návštěva zubaře by mohla lépe dopadnout bez poučení o důležitosti orální hygieny, nejste sami. Teď si představte ještě rozšířený scénář, kde zubař vykládá o potřebě zubního implantátu. Často se přitom setkáváme s otázkou - jaké jsou skutečné náklady na zubní implantáty? Dnes se do toho pustíme a probereme si vše od A do Z! A když už jsme u těch písmenek, můj morčecí kamarád Karel by si jistě přál, aby zubní implantáty byly i pro morčata, ovšem tady si my lidé musíme trochu připlatit za ten luxus nemít hrbatý Úsměv Velryby.

Základní informace o implantátech

Než se ponoříme do finanční studnice zubních implantátů, počkejte! Co to vlastně ten zubní implantát je? Je to šikovný malý titanový šroubek, který přijde na místo ztraceného zubu a tváří se jako nový kořen. Na toto zařízení se poté daří korunku - takovou tu falešnou hlavičku, která nahradí původní zub. A teď si řeknete, proč bychom se vůbec měli o něco takového zajímat? No, pokud máte rádi široký úsměv a nechcete ho kazit mezerami mezi zuby, tohle je jedna z cest, jak si zachovat přirozený vzhled.

Co ovlivňuje cenu implantátu

Když už mluvíme o cenách, víte, co všechno se do finálního účtu za zubní implantát promítne? Nejde jen o ten kousek kovu. Je tu konzultace, rentgenové snímky, možná CT vyšetření, samotná operace, materiál, korunka a samozřejmě kontrolní návštěvy. Někdy je nutná i augmentace, to znamená doplnění kostních tkání v oblasti implantátu. A to všechno samozřejmě provádí odborníci, kteří za svoje služby chtějí slušně zaplaceno. Takže jdeme na to postupně, abychom si to všechno hezky rozkouskovali.

Průzkum trhu a cenové rozmezí

Znáte to, chcete si koupit nové boty a jdete si pro ně do obchodu, kde vám paní milým hlasem poví, že tyhle "krásenky" vás vyjdou na celý měsíční plat. Podobně to můžete zažít u zubaře, když se vás snaží přesvědčit, že investice do zubního implantátu je investice do vaší budoucnosti. Čímž si samozřejmě v ničem nemýlí, ale kapsa to cítí. Takže kolik to vlastně stojí? Ceny se mohou pohybovat od zhruba 20 tisíc korun až po 50 a více tisíc za jeden implantát. Je to široké spektrum, a proto je dobré si udělat průzkum a nekývnout hned na první nabídku.

Materiály a technologie

Říkáte si, že materiál je materiál? Opak je pravdou! U zubních implantátů se nejvíce používá titan díky své biokompatibilitě a pevnosti. Titan je jako ten sympaťák, co se skamarádí s vaší čelistí a vydrží s vámi až do stáří. V dnešní době se ale objevují i alternativy, jako jsou keramické implantáty, které jsou svou barvou podobnější přirozeným zubům. Jsou to takové estetické dražší sestřičky titanů. Rozhodnutí o materiálu je samozřejmě důležité, protože ovlivňuje nejen vzhled, ale i cenu implantátu. A pokud jste fanoušci nových technologií, dejte si do pohárku trochu 3D tisku - ten umožňuje vytvářet přesné modely vašich budoucích zubů.

Procedury před a po zákroku

Když si objednáte steak v restauraci, nečekáte, že vám jej přinesou surový a bez přílohy, že? Podobně to je i s implantáty. Předem musí proběhnout řada důkladných vyšetření, abyste byli jistí, že se implantát ujmůže. To obnáší dentální scan, možná i 3D CT vyšetření, aby zubař přesně viděl, kde bude nový zubeček sídlit. Ani nemluvím o tom, že po zákroku na vás čekají kontroly, abychom si ověřili, že všechno krásně spolupracuje a že není potřeba nic dodatečně upravovat. To vše nese svá logistická úskalí a samozřejmě i cenovky.

Výběr správného zubního chirurga

Ne každý kdo drží v ruce vrták, má i kvalifikaci na to, aby vám operačně zasahoval do úst. Výběr správného zubního chirurga je jako najít tu pravou čokoládovou tyčinku v obchodě plném sladkostí. Chcete nějakou, co má kvalitní ingredience a nezanechá vám nechtěnou pachuť. Proto si při výběru dopřejte dostatek času, zjistěte, jaké má chirurg zkušenosti, kolik už úspěšně osadil implantátů a jaké má recenze od pacientů. No a samozřejmě ceny těchto služeb jsou dost variabilní, tak si do příští návštěvy připravte pevnou půdu pod nohama, ať vás případná suma úplně neodrovná na místě.

Organizace financí a možnosti úhrady

Když už jsme se dostali k té nejcitlivější části - k penězům. Stejně jako s barákem nebo novým autem, i u implantátů se nabízí možnosti financování. Můžete si vzít úvěr, některé kliniky nabízí splátkové kalendáře, a pokud máte pojištění, které něco pokryje, jste na koni. Ovšem vězte, že to zdaleka není standard a většina pojišťoven si na toto kafčení peněženky nechce hrát. Takže poté, co jste uhradili kauci na dům, bych doporučovala začít šetřit také na úsměv, který vám budou závidět i oscarové hvězdy.

Osobní závěr a tipy

Přiznám se bez mučení, i mě ta suma vždycky trochu vyděsí, ale pak si vzpomenu na kamaráda, který šetřil na věci, u nichž pak litoval každé nevyhozené či uspořené koruny. S úsměvem je to totéž. Pokud nemáte zubní implantáty jen pro parádu, ale opravdu je potřebujete, snažte se najít tu správnou rovnováhu mezi cenou a kvalitou. A pokud vás baví vyjednávání, zkuste se zubaře zeptat na slevu - nikdy nevíte, kdy narazíte na štedrý den. A pamatujte - úsměv můžete mít jen jednou, tak proč ho neudělat co nejlepším? Když už mám tento luxus, že jako blogger mohu sdílet svoje zkušenosti, je moje radost vám doporučit, abyste šli do toho s otevřenýma očima, ale s vědomím, že máte plnou kontrolu nad tím, co do své pusy pustíte. Tak si to přátelé užijte a samozřejmě nezapomeňte si čistit zuby - alespoň dvakrát denně!