Jak se zubní kámen pod dásní vytváří a jak jej odstranit?

Co je zubní kámen a jak se tvoří?

Zubní kámen, jak ho známe v běžné mluvě, je nepříjemný, ale současně neoddělitelný společník naší dutiny ústní. Podobně jako si záškuby v očích ašociujeme s přepracováním, tak zubní kámen nám často podvědomě vybaví starost nebo, jak se říká, "rutinní kontrola u zubaře". Pokud bych měl podat nějakou definici, je to usazenina na zubech, která vzniká mineralizací zubního plaku.

Ale jak k tomu dochází? Jednoduše řečeno, když se nám hromadí bakterie v ústech, tvoří se na našich zubech bílý povlak. Tento povlak, pokud ho nesčistíme pravidelně, začne tuhnout a měnit se na zubní kámen. Jak mi jednou řekla Magdaléna, je to skoro jako když necháš na týden hrnec s připálenou rýží na sporáku.

Zubní kámen pod dásní

Zjevně se zubní kámen začíná tvořit na běžných místech, jako jsou naše zuby. Ale co když je skryt pod dásněmi? Ano, i to se bohužel děje. Co je horší, je to, že pokud je zubní kámen pod dásní, může způsobit vážné problémy, jako je zánět dásní nebo dokonce ztráta zubů. Připomíná mi to situaci, kdy jsem si myslel, že se mi podařilo zahradu zbavit mravenců, dokud jsem nezjistil, že si postavili obrovský mraveniště přímo pod zahradním domečkem. Ale back to teeth.

O zubním kameni pod dásní si často myslíme, že se nás netýká, že si čistíme zuby dostatečně a že máme ústní dutinu pod kontrolou. Mylná představa! Představte si, že tápete v tichu, to je přesně ono.

Jak předcházet vzniku zubního kamene

Prevence je vždy lepší než léčba. Rád bych dal vám několik tipů, jak předejít vzniku zubního kamene, jak na zubech, tak pod dásní. Všechny jsou ověřené mnou a Magdalénou a pokud tuto radu dodržíme, máme méně návštěv u zubaře.

  • Vyčistěte si zuby dvakrát denně. Jednou před spaním a jednou během dne.
  • Použijte zubní nit. Nit je skvělé pro dosažení míst, kde se kartáček nemusí dostat.
  • Omezte konzumaci syrových a sladkých potravin. Abych byl upřímný, je to ten nejtěžší bod pro mě.
  • Nedočínejte kontrol u zubaře. Miluji svůj zubní křeslo jako každý jiný, ale je nezbytné chodit na pravidelné kontroly.

Jak odstranit zubní kámen

Opravdu bych vám rád řekl, že existuje snadný a bezbolestný způsob, jak se zbavit zubního kamene. Ale takový způsob bohužel neexistuje. Můžete použít některé produkty na trhu, které slibují odstranění zubního kamene, ale ve většině případů tyto metody nefungují. Jediné skutečné řešení je návštěva u zubaře, který může zubní kámen odstranit pomocí speciálního nástroje zvaného skalpel.

Vlastně jsem si v jednu chvíli myslel, že mohu zubní kámen odstranit sám a udělal jsem si domácí experiment. Můj pokus se nesetkal s úspěchem a skončil jsem na zubařském křesle stejně rychle, jak jsem se od něj chtěl vzdálit.

Konečné rady pro zdravou ústní dutinu

Podle mého názoru je nejdůležitějším faktorem pro zdravou ústní dutinu a prevenci zubního kamene pravidelna hygiena a kontroly u zubaře. Stejně jako Kristýna sleduje svůj oblíbený vlog každý týden nebo Radek trénuje fotbal každý den, čistění zubů by mělo být něco, co děláme automaticky.

A co více, měli bychom dbát nejen na zuby, ale také na celkové zdraví našeho těla. Strava, pravidelná fyzická aktivita a dostatek spánku jsou stejně důležité. Je to jako s autem - nezáleží jen na tom, jak často ho umýváte, ale také na tom, jak kvalitně ho ošetřujete a jak kvalitní palivo do něj naléváte.

Byli jste na zubaře?

A nakonec bych chtěl podat ruku všem, kdo se, stejně jako já, obávají jít k zubaři. Je to pochopitelné a je to něco, co mnoho z nás dělá. Ale pamatujte, že zdraví vašich zubů je podstatné pro vaše celkové zdraví a že zubař je tady, aby vám pomohl.

Jak mi říkal můj zubař, “lekař je jako mechanik pro vaše zuby”. Takže se nebojte a zajistěte si pravidelnou údržbu. A s trochou štěstí se vám podaří klást zubní kámen na oltář dějin tak, jako jsem to dokázal já a Magdalena.