Dlouhodobá krása a odolnost keramických fazet

Co jsou keramické fazety

Keramické fazety, známé také jako porcelánové fasetky či veneers, jsou tenké plátky keramiky, které se aplikují na přední stranu zubů za účelem vylepšení jejich vzhledu. Slyšela jsem, jak někdo nazval tyto zoubkové 'kloboučky' malým zázrakem moderní stomatologie - a vlastně, není to pěkně řečeno? Můžou totiž skrytým hrdinům úsměvů, tedy našim zoubkům, udělit svěží a bezchybný vzhled a ještě vyřešit drobné estetické problémy, jako jsou zbarvení, prasklinky nebo nepatrné nerovnosti. S takovými hrdiny na zuby, se už nebudete bát rozdávat úsměvy na každém rohu.

Jak se keramické fazety aplikují

Proces aplikace keramických fazet je překvapivě jednoduchý, ale vyžaduje pečlivou práci odborníka. Nejdřív se zbavíme malého množství skloviny, aby pro nové keramické fazety bylo místo jako na stříbrném podnose. Potom se vezme otisk vašeho úsměvu a na základě toho se fazety vyrobí na míru do laboratoře. Při další návštěvě u zubaře už na vás čekají, připravené se stát součástí vašeho svěžího úsměvu a celé procedury si většinou vystačí s jednou nebo dvěma návštěvami. Co na tom, že zatímco čekáte, můžete stihnout sledovat celou sérii vašeho oblíbeného seriálu, že?

Délka životnosti keramických fazet

Říká se, že nic nevydrží věčně, a i když bychom si naše keramické fazety nejraději nechali až do konce života, realita je o něco zemědělskější. Obvykle vydrží tak 10-15 let, ale někteří šťastlivci se chlubí fazetami, které jim zdobí úsměv dokonce i 20 let. Samozřejmě, že délka jejich života závisí na mnoha faktorech, jako je péče a ústní hygiena, životní styl, anebo jak moc jste přátelé s jablky anebo tvrdými bonbóny. Přiznám se, že moje vlastní keramická fazeta má za sebou už deset let a to žádnou extra péči opravdu neobdržela, takže chce to jen trochu toho úsměvného štěstí.

Údržba keramických fazet

Tak jako každý poklad, i keramické fazety si zaslouží pořádnou péči. A není to nic náročného, věřte mi. Jde o pravidelnou kontrolní návštěvu u dentálního hygienista, pečlivé čištění zubů a mezer mezi zuby, a nějaký ten specializovaný čistící prostředek pro keramické výrobky. To všechno nedělá jen dobrotu vašim keramickým pomocníkům, ale i celkovému zdraví vaší dutiny ústní.

Materiály používané pro výrobu fazet

Ne všechny keramické fazety jsou z jednoho těsta, častokrát se střetneme s hrozbou falšování, které vám může místo zářivého úsměvu nadělit spoustu nepříjemností. A tak je třeba vědět, že kvalitní fazety se vyrábějí z vysoce odolného dentálního porcelánu nebo ze zpevněné keramiky, jež odpuzuje skvrny a má výborné optické vlastnosti. A proto je důležité, abyste si při výběru fazet nejen dobře prohlédli licenci vašeho stomatologa, ale také nechali poučit o použitých materiálech.

Faktory ovlivňující životnost fazet

Už jsem zmínila některé faktory, které mohou ovlivnit, jak dlouho vám budou keramické fazety sloužit, ale pojďme na to trošku detailněji. Kromě já už podotčených bonbónů a jablek, tu máme i škodící zvyky jako skřípání zuby nebo kousání nehtů. Stejně jako kvalita materiálu, kterou jsem zmínila výše, je také zásadní správná aplikace a přizpůsobení fazet k tvaru a barvě vašich zubů. Profesionální přístup vašeho zubaře a zubního technika může být vaším úsměvovým strážným andělem.

Proč zvolit keramické fazety

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé volí keramické fazety, je jejich schopnost kouzelně transformovat úsměv. Můžou napravit věci, který by jinak vyžadovali dlouhodobou ortodontickou léčbu, anebo dokonce chirurgický zákrok. A to ani nemluvím o tom okamžiku, kdy se poprvé podíváte do zrcadla a uvidíte svůj nový úsměv - věřte mi, je to moment plný endorfinů!

Kdy je potřeba fazety vyměnit

Ačkoliv bychom si přáli, aby naše keramické medailony na zubech vydržely pokud možno navždycky, někdy je potřeba je vyměnit. Pokud začnou být fazety poškozené, anebo jestli jste je používali jako nářadí při otvírání lahví (nedoporučuji!), tak je čas na kontrolu u zubaře. A pokud vám doktor řekne, že je čas na nové, nezoufejte. Nové fazety znamenají novou příležitost pro úsměv a kdo ví, možná budou ty příští ještě odolnější!