Citlivost zubů: Příčiny, léčba a prevence

Citlivost zubů: Co to je?

Jistě většinu z vás nejspíš napadlo: Citlivost zubů? To zní, jako kdyby zuby měly nějaké city. A víte co? Mají je! Představte si situaci, kdy si zrovna užíváte tu nejchladnější zmrzlinu nebo ten nejteplejší hrníček espresso a náhle z ničeho nic cítíte třesoucí se pocit, který se šíří z jednoho z vašich zubů. To je ten moment, kdy si většina z nás uvědomuje, že naše zuby opravdu něco cítí a zdaleka to není příjemné! Citlivost zubů je obecný termín používaný pro popis nepohodlí nebo bolesti v zubech nebo dásních, které se vyvolává jídlem, pitím, dýcháním studeného vzduchu nebo kartáčováním.

Jak poznáme, že máme citlivé zuby?

Kdo by neznal ten prudký, bodavý pocit bolesti, který procitíme, když naše zuby nebo dásně přijmou příliš studený nebo teplý podnět? Ta strašně protivná bolest je prvním signálem, že něco není v pořádku. Ale pozor, citlivost nemusí nutně znamenat, že máme problém se zubem. Mohou za to i gumy, které trpí na zánět. Také někdy může být bolest pouze dočasná, způsobená třeba ústní vodou s vysokým obsahem alkoholu. To jsou ale opravdu jen výjimky. Obecně platí, že pravidelná a opakující se bolest při konzumaci teplých či studených jídel a nápojů, nebo při dýchání chladného vzduchu, je varovným signálem, že s našimi zoubky není něco v pořádku.

Příčiny citlivých zubů

Teď se dostáváme k tomu, co vás všechny nejspíš nejvíce zajímá. Proč vlastně naše zuby začínají být citlivé? Existuje celá řada příčin pro citlivost zubů. Vaše zuby mohou být citlivé, pokud máte například dáseň, která se stahuje a odkrývá povrch kořene zubu, nebo pokud máte zvýšenou citlivost zubové skloviny od abrazivního kartáčování. Dalšími příčinami mohou být zubní kaz, ošetřený zub, prasklý nebo rozbitý zub, nebo dokonce bruxismus - což je odborný termín pro škubání zubů.

Něco málo o léčbě

No, teď se dostáváme k zábavnější části - jak se té strašné bolesti zbavit? Začít můžete zkrátka tím, že navštívíte zubaře. Jistě, vím, že pro některé z vás to není to nejpříjemnější místo na světě, ale věřte mi, z dlouhodobého hlediska je to rozhodně to nejlepší rozhodnutí. Váš zubař bude schopen zjistit příčinu vašeho problému a doporučit vám nejlepší léčbu. Mezi nejběžnější zubní léky patří fluoridové výplachy, které můžete zakoupit v lékárně, nebo příručkové gely, které vám může předepsat váš zubař. Jindy může být nezbytný chirurgický zákrok, jako je operace dásní, kořenový kanál nebo dokonce výměna zkorodovaných výplní.

Prevence je základ

Z preventivního hlediska tu máme pár tipů, jak se vyhnout citlivosti zubů. Důležité je pravidelné kartáčování zubů a použití dentálního nitra. Ale pozor, je velmi důležité, aby vaše kartáčování nebylo příliš tvrdé, protože to může způsobit stahování dásní a tak citlivost zubů. Pokud jste náchylní k zubnímu kazu, může váš zubař doporučit určité fluoridové výplachy. Jak už jsem zmínila, pokud máte citlivé zuby, je třeba se vyhnout stravě a nápojům, které způsobují erozi skloviny, jako je například kyselé ovoce a nápoje.

Závěrem

Věřím, že jsem vás tímto textem trochu osvětlila na téma citlivosti zubů. Vím, že to není zrovna to nejoblíbenější téma, ale je nesmírně důležité o tom mluvit a tuto problematiku nezlehčovat. Zuby jsou jako kniha našeho života. Každá linka, každá skvrna, každý kaz může vyprávět příběh o tom, co jsme jedli, jak jsme se starali o své zuby, i o našem celkovém zdraví. Proto je tak důležité věnovat péči zubům dostatečný čas a pozornost. A když přijde na to, vážení čtenáři, citlivost zubů je nepříjemná, ale je dobře léčitelná. Tak neváhejte a pokud máte jakékoliv problémy, navštivte svého zubaře. Zdravé zuby jsou základ zdravého života!